Jazda v horách po snehu? Žiadny problém

Datum: 10.01.2022

Ak by ste položili skúsenému šoférovi otázku, kedy má z jazdenia rešpekt, iste by vám odpovedal, že v zime na snehu. Sneh sám o sebe predstavuje značné riziko.

Jazda v horách po snehu

Navyše sa pod snehom môže vyskytovať ľad, o ktorom nemáte ani tušenie. Takéto cesty robia vrásky na čele nielen šoférom začiatočníkom. Napriek tomu dokážete vozidlo pripraviť na jazdu po snehu či ľade vďaka jednoduchej pomôcke.

Prekonajú sneh i ľad, ochránia pred šmykom

Či idete do hôr, alebo budete v zime jazdiť mimo mesta, vždy sa vám zídu snehové reťaze. Zimné pneumatiky vám v náročných podmienkach nepomôžu. Vysoká vrstva snehu, zaviate cesty alebo ľad prekonáte jedine pomocou snehových reťazí. Veľa šoférov s kúpou tejto pomôcky váhajú, pretože reťaze nie sú súčasťou povinnej výbavy. Napriek tomu ich nielen v horách využijete. Motoristi si niekedy mylne interpretujú rôzne zákony a ohľadom snehových reťazí si myslia, že sa môžu používať len na vyznačených úsekoch. Počas jazdy cez úsek označený príkazovou značkou Použiť protisklzové reťaze sú reťaze zo zákona povinné. Ešte pred týmto úsekom ich musíte nasadiť minimálne na hnaciu nápravu vozidlo. Pozor na to, že tento príkaz platí aj pre silnejšie vozidlá alebo nákladné automobily. Pre väčšie vozidlá sú určené reťaze na SUV 4x4, na traktory či reťaze na dodávky. Mimo vyznačených úsekov smiete reťaze využiť všade, kde to uznáte za vhodné. V prípade, že sa vám stav cesty nepozdáva, nasaďte ich na kolesá pokojne mimo obce alebo pri výjazde do strmšieho kopca.

Ako jazdiť so snehovými reťazami

Najviac preferovanými typmi snehových reťazí sú kovové a textilné. S kovovými reťazami sa vám bude jazdiť o niečo komplikovanejšie ako s textilnými. Nasádzanie kovových reťazí dokáže šoférom robiť problémy, a to hlavne pri prvej inštalácii. Kovové reťaze sú pri jazde hlučné a môžu pomýliť niektoré elektronické bezpečnostné prvky. Ak vám to vozidlo umožňuje, radšej ich deaktivujte. Pri výbere snehových reťazí buďte opatrí. Preverte si ich veľkosť. Medzi kolesom a podbehom by malo zostať dostatok voľného miesta, aby neprišlo k poškodeniu karosérie. Jazda so snehovými reťazami je značne obmedzujúca. Nesmiete ísť rýchlosťou vyššou ako 50 km/h. Vyhnite sa prudkému brzdeniu. Pri jazde po rôzne udržiavanom úseku cesty musíte reťaze z kolies odmontovať vždy, keď sa zjaví asfalt. V opačnom prípade môžete poškodiť reťaze, podbehy, kolesá a dokonca aj asfalt. Po skončení jazdy reťaze vyčistite, vysušte a uložte ich do originálneho obalu. Textilné reťaze môžete vyprať a vysušiť.

 

 

Čítané: 335 x