Akú štvorkolku kúpiť? Poradíme vám

Datum: 12.01.2022

Zapáčili sa vám na dovolenke štvorkolky a práve jednu vyberáte? Štvorkolky sú perfektné dopravné prostriedky, ktoré neslúžia len na zábavu. Väčšina ľudí si ich predstavuje práve ako stroje, s ktorými sa preháňajú výrastkovia po lese a rušia divú zver či ničia rastliny.

Akú štvorkolku kúpiť? Poradíme vám

Môžeme vás uistiť, že tento mýtus začína byť pomaly, ale iste prekonaný. Štvorkolky si síce ľudia kupujú hlavne pre zábavu, no čoraz častejšie aj na prácu okolo domu, v záhrade, v lese či na poli. Ktorému typu by ste mali dať prednosť?

Na aké účely budete štvorkolku využívať?

V zásade sa delia štvorkolky na dva typy – na úžitkové a športové. Existujú síce tiež špeciálne štvorkolky, ale tie si vyberajú skôr motoristi, ktorí týmto strojom rozumejú.

Svižná a rýchla na zábavu

Športovej štvorkolke by ste mali dať prednosť, ak sa chcete na nej len voziť. So štvorkolkou sa môžete vybrať do prírody alebo s ňou jazdiť po klasických dopravných komunikáciách. Niektoré typy je možné vidieť dokonca na diaľnici. Samozrejme, že ich motor musí vytiahnuť rýchlosť minimálne na 80 km/h. Jazda na takejto štvorkolke je svižná, rýchla a plná možností na robenie rôznych trikov. Znamená to, že športová štvorkolka je určená len na rekreačnú jazdu počas voľných chvíľ.

Robustná a multifunkčná na prácu

Oproti športovej stojí štvorkolka úžitková. V prípade, že sa rozhodnete pre tento typ, budete si musieť priplatiť. Dostanete sa však k stroju, ktorý vás zabaví ako úžitková štvorkolka, ale urobí za vás aj kus práce. Ako je to možné? Na úžitkovú štvorkolku sa dajú pripevniť rôzne pracovné nástroje, ktoré ju z minúty na minútu premenia napríklad na odhŕňač snehu alebo na kosačku. Vo voľnom čase si s ňou dokážete zaskákať ako so športovou. Pozor však na to, že s úžitkovou štvorkolkou nedosiahnete vysokú rýchlosť a v niektorých momentoch je kvôli vysokej váhe mierne ťažkopádna.

Oplatí sa investovať do štvorkolky?

Je prakticky jedno, či sa rozhodnete pre štvorkolku úžitkovú, alebo športovú, ale v každom prípade sa musíte pripraviť na vyššie sumy pri kúpe. Najmä úžitkové štvorkolky si držia cenu vysoko. A my sa tomu vôbec nečudujeme, pretože dokážu plne nahradiť malý traktor. Možno vás bude lákať kúpa ojazdeného stroja. Pozor na to, že na bazároch nájdete veľa čínskych štvorkoliek, ktoré vám absolútne neodporúčame. Ide o stroje vyrobené z lacných materiálov a s pochybným motorom. Radšej si priplaťte a obráťte sa na predajcov ponúkajúcich štvorkolky Can-Am alebo Yamaha. Náš tip na záver. Štvorkolky využijete aj v zime, pretože sa z nich dajú odmontovať kolesá a inštalovať snežné pásy. So štvorkoliek sa tak šmahom ruky stanú snežné skútre Lynx a zajazdiť si s nimi môžete aj vo vysokom snehu.

 

 

Čítané: 1026 x