Niekedy sa neoplatí šetriť. Pozor na kúpu pneumatík z druhej ruky

Datum: 04.05.2022

V oblasti predaja pneumatík vládne obrovská konkurencia, a preto ich cena nemá stúpajúcu tendenciu. Napriek veľkému výberu a výhodným cenám sa stále nájde veľa motoristov, ktorí sa snažia ušetriť na nesprávnom mieste.

Niekedy sa neoplatí šetriť. Pozor na kúpu pneumatík z druhej ruky

Napríklad počas kúpy pneumatík, kedy dajú prednosť ojazdeným pred novými. V prípade, že ste odborník na pneumatiky, tak si pokojne kúpte aj staršie. V opačnom prípade môžete viac prerobiť ako ušetriť.

Ako sa nenechať oklamať

Či už kupujete zimné, alebo letné pneumatiky z druhej ruky, vždy si dávajte pozor na jeden dôležitý údaj, ktorý si pred uzatvorením obchodu preverte. Niektoré staršie pneumatiky vyzerajú na prvý pohľad ako nové. Ihneď ich rýchlo kúpite, aby sa nenašiel konkurent, ktorý vám ich vyfúkne pred očami. To, čo navonok vyzerá ako nové, môže byť veľmi staré. Pneumatiky, hoci aj nepoužívané, časom strácajú jazdné vlastnosti. Práve preto na nich výrobcovia uvádzajú tzv. DOT číslo. Toto číslo vás presne informuje o tom, kedy boli pneumatiky vyrobené. Prvé dve čísla vás informujú o týždni a druhé dve o roku výroby pneumatík. Platí pravidlo, že pneumatiky staršie ako 5 rokov by ste kupovať nemali ani v prípade, že vyzerajú ako po vyjdení z výrobnej linky. Tento časový údaj určili testy pneumatík ako bezpečnú periódu pre uskladnenie nových pneumatík. Do piatich rokov by mali opustiť pulty a vydať sa na cestu. Ak tomu tak nie je, radšej ich nekupujte. Ich najväčším nedostatkom je to, že zmes použitá na výrobu rokmi tuhne. A práve tuhosť je faktorom, ktorý vplýva na priľnavosť pneumatík na vozovku.

Ako dlho s pneumatikami jazdiť

Iste vás zaujíma aj to, ako dlho môžete s pneumatikami jazdiť. Vo všeobecnosti ide o 6 rokov, ale samozrejme, že všetko závisí od vás. Dôležitá je technika jazdy a tiež starostlivosť o sezónne pneumatiky – ich uskladnenie. Tretím faktorom vplývajúcim na stav pneumatík je tlak v pneumatikách. Podhustenie alebo prehustenie vplýva na nerovnomerné a hlavne rýchle ojazdenia častí pneumatík. Chcete si byť istí, že sú vaše pneumatiky v top stave? Pravidelne kontrolujte tri parametre. Prvým je tlak v pneumatikách. Druhým parametrom je hĺbka dezénu. Minimálna hĺbka dezénu je stanovená na 1,6 mm u letných a 3 mm u zimných pneumatikách. Posledná kontrola je vizuálna. Overte či sa v dezéne nenachádzajú ostré predmety a kamienky, skontrolujte prípadné pukliny na celom behúne vrátane bočníc. Ak sa vám niektoré poškodenie nepozdáva, radšej navštívte najbližší pneuservis.

 

 

 

Čítané: 563 x