Prečo je výber matraca tak veľmi dôležitý?

Datum: 28.02.2023

Mladí ľudia, ktorí sú zdraví ako repa, nedbajú na výber matraca. Následne sa po niekoľkých rokoch spánku na zlom matraci divia, prečo ich začal bolieť chrbát.

Prečo je výber matraca tak veľmi dôležitý?

Výber matraca nesmie podceniť nikto. Šetrenie sa skôr či neskôr prejaví na vašom zdraví. Prečo je matrac tak veľmi dôležitý?

Kvalitný spánok

Starostlivo vybraný matrac vám zaručí spánok ako v perinke. A to doslovne. Pri výbere matraca sa sústreďte na typ materiálu, ale tiež na tvrdosť. Práve tvrdosť matraca je veľmi dôležitým faktorom vplývajúcim na dobrý spánok. Zdravým ľuďom vyhovuje stredne tvrdý matrac. Starší ľudia preferujú matrac mäkší. Tvrdší matrac by mali zvoliť ľudia s nadváhou.

Opora pre telo

Kvalitu spánku ovplyvňuje i to, v akej polohe spíte. Ak si kúpite zlý matrac, budete celú noc skrútení a vaše ranné pocity sa budú podobať pocitom bielizne po hodinách v práčke. Uvoľnená poloha počas spánku praje hlbokému spánku. Nulové svalové napätie a žiadny tlak na kĺby zaručia, že sa telo dokonale zregeneruje. Z uvedených dôvodov si dávajte veľký pozor pri výbere matraca pre deti. Matrace pre deti sú pre ich zdravý vývoj nesmierne dôležité.

Zníženie bolestí

Matrac nemôže vyliečiť ochorenia kĺbov a chrbtice, ale môže radikálne znížiť intenzitu bolesti. Kto trpí bolesťami chrbtice, ocení čo i len jediný deň bez bolesti alebo miernu úľavu. Zónované matrace sú pre ľudí s bolesťami ideálne. S ohľadom na materiál sú pre nich vhodné matrace latexové, z pamäťovej peny alebo taštičkové.

Záchrana pre alergikov

Výber matraca nie je dôležitý len pre ľudí s pohybovými problémami. Veľký pozor pri kúpe matraca musia dávať tiež alergici. Alergény sa často usádzajú práve v matracoch, ktoré  sú náchylné na absorpciu vlhkosti a prachu. Vo vlhkom a prašnom prostredí sa tvoria a množia roztoče, ktoré sú jedným z najsilnejších alergénov. Pre alergikov sú určené matrace z latexu, studenej alebo antibakteriálnej peny.

Iné benefity kvalitných matracov

Pohodlný matrac z hľadiska výberu materiálu, tuhosti a veľkosti je dôležitý aj pre vašu psychickú pohodu. Tešiť sa do postele a na chvíle oddychu prispieva k duševnej pohode. Pohodlné matrace lákajú k relaxu, napomáhajú k lepšiemu sexuálnemu životu a sú oázou oddychu.  

 

Čítané: 88 x