Čo viete o stanoch na auto?

Datum: 11.03.2023

Čo všetko viete o stanoch na auto? A viete vôbec, čo je stan na auto a ako sa dá použiť? Klasické stany vám asi nemusíme predstavovať.

Čo viete o stanoch na auto?

Ak máte so stanovaním a stanmi skúsenosti, stačí si predstaviť stan v bežnom prevedení, ktorý sa však stavia na strechu automobilu. Tento spôsob kempovania nie je výmyslom, ale skvelým spôsobom, ako skĺbiť dokopy vášeň k prírode a pohodlie.

Strešný stan v kocke

Stan na auto je obytný priestor určený na krátkodobé prespanie v prírode. Ide o konštrukciu v mnohom podobnú klasickému stanu hlavne v oblasti vzhľadu. Veľkým rozdielom je to, že stan nestojí ukotvený k zemi, ale na streche vozidla.

Ako drží stan na streche

Autostany sa na strechu inštalujú pomocou skrutiek. Predpokladom toho, aby ste stan na auto mohli využívať, sú hagusy a na nich priečniky. V zloženom stave vyzerajú autostany ako strešné boxy. Sú však široké ako strecha a nie príliš vysoké.

Na toto si treba dať pozor

Autostany nie sú sami o sebe ťažké, ale musíte rátať s váhou všetkých, ktorí budú v stane spať. Preto je nutné si overiť dynamickú a statickú nosnosť strechy. Dynamická nosnosť udáva schopnosť vozidla uviezť stan a statická, koľko strecha zvládne uniesť po odstavení vozidla.

Koľko ľudí sa vyspí v stane na auto

Stany na auto sa delia do dvoch skupín. V prvej skupine sú stany s tvrdou škrupinou. Znamená to, že ich spodnú časť tvorí pevný materiál a neprečnievajú cez strechu vozidla. V takomto stane sa vyspia maximálne dve osoby. Autostany s mäkkou konštrukciou sa rozťahujú do strany. Ich jedna časť pevne stojí na streche a druhú podpiera rebrík. V tomto type stanu sa vyspí celá rodina t.j. štyri osoby.

Ako sa spí v stane na auto

V stane na auto sa spí vskutku fantasticky. Vôbec ho nemôžete porovnávať s klasickým stanom, kde trpíte na tvrdej zemi a ste ráno celý premrznutí kvôli rannej vlhkosti z rosy. Autostany postavené vo výške sú komfortným a bezpečným spôsobom, ako spať v prírode. Veľkým bonusom autostanov je to, že spodnú časť tohto stanu tvorí pohodlný matrac.

 

 

 

 

 

 

Čítané: 100 x