Ako prekonať strach z lietania

Datum: 16.03.2023

Strach z lietania má veľa podôb. Niekto sa bojí výšky, iný má strach z turbulencií a veľa ľudí sa obáva, že lietadlo spadne a pri nehode zomrú. Štatistiky hovoria jasnou rečou.

Ako prekonať strach z lietania

Rizikovejšia je jazda automobilom ako lietanie. Nenechajte sa odradiť strachom z lietania, ktorý vám bráni cestovať a spoznávať nové krajiny. Skúste strach postupne prekonávať. Ako? Vyskúšajte nasledujúce tipy.

Čo radia odborníci

Psychológovia svorne radia, že strach z lietania môžete prekonať vďaka relaxačným technikám a simuláciám.

Pred letom pripravte mozog na to, že budete niekoľko hodín vo vzduchu. Pomáhajú dychové cvičenia a činnosti, ktoré máte radi. Niekomu stačí, aby pred letom čítal dobrú knižku alebo sledoval obľúbený seriál. Lekári síce neodporúčajú piť pred letom kofeín a alkohol, ale štamprlík môže pomôcť sa uvoľniť.

Svoj strach z lietania eliminujte postupne. Znamená to, že vyskúšajte veľmi krátke lety, a ak ich zvládnete bez kolapsu, zalietajte si do vzdialenejších končín. Všetci odborníci sa zhodli v tom, že strach sa najlepšie prekonáva vo dvojici. Preto nikdy nelietajte sami. Zoberte na výlet kamarátku alebo partnera.

Čo sa simulácií týka, odporúčame zakúpiť darčeky pre dvochskúsiť simuláciu letu, voľného pádu, zalietať si na skúšku alebo absolvovať vyhliadkový let.

Zážitky prekonajú strach

Práve zážitkové darčeky sú jedinečná možnosť, ako vyskúšať či a ako zvládnete lietanie. Na výber máte niekoľko možností. Samozrejme, že nezačnete ihneď skúsenosťou ako je let stíhačkou. Ale kto vie, možno sa vám lietanie zapáči a dostanete chuť na adrenalínovejšie zážitky ako je už spomínaná stíhačka alebo let rogalom.

Na začiatok bude stačiť, keď reálny let nahradíte simulátorom letu. Letecké simulátory je možné zažiť dvomi spôsobmi. Buď zoberiete do ruky kormidlo simulátora, alebo sa letu zúčastníte len ako pasažier. Simulátor je presnou replikou kokopitu lietadla, čo znamená, že pocity sa priblížia ku skutočnému lietaniu. Navyše si môžete vyskúšať všetky rizikové situácie, ktoré počas letu môžu nastať, napríklad turbulencie.

Po simulátore je čas na lietanie vo vzduchu. Vyhliadkový let vo dvojici nad panorámou hlavného mesta počas dňa alebo v noci vám zaručene pomôže zabudnúť na strach. Vyberte si lietadlo, ktoré vám vyhovuje z hľadiska rýchlosti či komfortu a oddajte sa naplno pocitom z lietania.

 

 

 

 

Čítané: 62 x