Ako sa zbaviť medvedíka obyčajného?

Datum: 18.01.2022

Čo robiť v prípade, že vám život znepríjemňujú medvedíky a pripravujú vás o vašu úrodu? Poradíme vám, ktorý prípravok je proti tomuto škodcovi najúčinnejší, akým spôsobom sa používa a čo ďalšieho by ste o ňom mali vedieť.

Ako sa zbaviť medvedíka obyčajného?

Trápia vás medvedíky v záhrade?

Ku škodcom, s ktorými sa v našich záhradách stretávame najčastejšie a ktorí zároveň dokážu spôsobiť najväčšie škody sa radí medvedík obyčajný, čo je druh hmyzu tráviaci väčšinu času pod zemou. Útočí hlavne na naše zeleninové záhony, kde obhrýza korene a vyhrýza diery do mrkvy, petržlenu, chrenu a ďalších druhov pestovanej koreňovej zeleniny, čo vedie k jej postupnému úhynu. Nepohrdne však ani tekvicami, paradajkami, strukovinami, kapustou, uhorkami či obhrýzaním trávnika alebo okrasných rastlín. Medvedíky sú schopné rýchleho rozmnožovania, najaktívnejšie sú koncom jari až začiatkom leta a s obľubou vyhľadávajú kompost a skleníky.

vývojové štádia medvedíka obyčajného

Jedným zo spôsobov zakročenia proti medvedíkom v záhrade je ničenie ich hniezd, prípadne ručné pochytanie dospelých jedincov. Ide však o prácnu činnosť, ktorá si vyžaduje veľa času a neprináša dlhodobé výsledky. Efektívnejší spôsob, ktorý vašu záhradu zbaví medvedíka, známeho tiež ako krtonôžka obyčajná, predstavuje odpudzovač medvedíkov Talpa Raus, ktorý je zdrojom zápachu nepríjemného nielen pre čuch medvedíkov, ale aj iných záhradných škodcov, ako sú krtkovia, myši, hraboše a mnohé ďalšie druhy hlodavcov.

Ako možno odpudzovač medvedíkov aplikovať?

Súčasťou odpudzovača medvedíkov sú lisované bielkoviny semien ricínu obyčajného a alkaloidové látky, ktoré sú spoločne zdrojom zápachu odpudzujúceho medvedíky a následne fungujú ako organické dusíkaté hnojivo postupne sa uvoľňujúce do pôdy. Produkt možno aplikovať tak v záhradách, ako aj na trávnikoch, lúkach, športových ihriskách či inej zelenej ploche, ktorú si medvedík, ľudovo nazývaný šťúr vybral za svoje útočisko. Čo sa týka samotnej aplikácie prípravku, najlepšie výsledky dosiahnete, ak Talpu najprv rozsypete na zem, následne ju zahrabete a napokon zalejete vodou, aby tak prostriedok prenikol hlbšie do pôdy.

V prvej dávke sa odpudzovač medvedíkov nanáša v množstve 50 až 60 gramov na meter štvorcový a približne po mesiaci až 40 dňoch by ste mali aplikáciu opakovať, avšak už v menšom rozsahu od 30 do 40 gramov. Prípravok je určený prioritne na medvedíka latinsky pomenovaného Gryllotalpa gryllotalpa a človeku ani domácim zvieratám jeho pach nijako neprekáža. Súčasťou balenia s hmotnosťou 1, 2 kilogramu je praktický dávkovač uľahčujúci aplikáciu produktu.

Čítané: 1775 x