Výber tvaru strechy – čo by som mal zvážiť?

Datum: 31.07.2022

Počas výberu strešnej krytiny budete v prvom rade zvažovať jej cenu a dizajn. Tento prístup je úplne v poriadku, pretože na strechu budete pozerať celý život každý deň. Finančná stránka je nemenej dôležitá.

Výber tvaru strechy

Ak ušetríte na streche, budete si môcť dovoliť viac peňazí investovať napríklad do zariadenia interiéru. Okrem ceny a dizajnu zvážte ešte jeden veľmi dôležitý faktor – tvar strechy. Tvar strechy má vplyv na jej funkčnosť, údržbu a samozrejme aj na vstupné náklady.

Záleží na tvare strechy?

Počas výberu strechy by ste sa nemali zamerať len na nosnú konštrukciu či materiál strešnej krytiny. Veľmi dôležitým parametrom je sklon strechy. Ľudia túžiaci po modernom vzhľade domu sa často nechajú zlákať vidinou rovnej strechy. Pozor však na to, že takáto strecha musí byť nielen precízne položená, ale je nutné tiež vybrať vhodnú strešnú krytinu. Na rovné strechy sú určené predovšetkým krytiny z plechu. Plechová krytina je odolná voči dažďu a snehu. Vďaka tomu vydrží zmeny počasia bez zníženia jej funkčnosti či životnosti. Na druhej strane šikmé strechy z hľadiska inštalácie a použitého materiálu finančne náročné. Opäť vám môžeme odporučiť plechové škridly a šindle, ktorých cena ja i pri rovnom sklone strechy veľmi priaznivá.

Konštrukcia strechy – strešné väzníky

Na strechy s veľmi nízkym sklonom alebo rovné strechy sa používajú ako podklad pre krytinu strešné väzníky. Tento spôsob konštrukcie strechy je využívaný tiež pri zastrešení bungalovov alebo polyfunkčných budov. Pre montáž strešných väzníkov je samozrejme nutné mať pripravenú podkladovú konštrukciu. Na konštrukciu sa namontujú strešné väzníky a následne krytina. Na väzníky je možné položiť akúkoľvek strešnú krytinu, ale jej typ musíte mať vybraný vopred kvôli výpočtu hrúbky väzníkov.

Typy strešných konštrukcií

Podľa sklonu sa strešné konštrukcie delia na dve hlavné skupiny, a to na sedlové a ploché. Najviac preferované sú sedlové strechy s rôznym sklonom. Pod strechou sa vytvorí priestor, ktorý je možné využiť ako obytný alebo ako priestor na odkladanie nepotrebných maličkostí. Rovné strechy sú lacnejšie z hľadiska realizácie celej stavby i pokladania strechy.

Zvolená štruktúra? Teraz je čas na strešnú krytinu

Ideálnou strešnou krytinou pre rovné strechy je strešný a obkladový falcový panel. Falcový panel vyniká nielen zaujímavým vzhľadom, ale hlavne neuveriteľne rýchlou montážou. Uložiť sa dá vertikálne a tiež horizontálne, a preto môže byť použitý na zakrytie strechy i ako fasádny obklad. Na strechy so šikmým sklonom sa dajú položiť rôzne typy škridiel, ale opäť vám odporúčame plechové krytiny. Plechové strešné krytiny dokonale imitujú všetky druhy krytín, dokonca šindle, čo z nich robí krytinu vhodnú pre staršie domy alebo domy postavené vo folklórnom štýle. Strešné krytiny z plechu sa hodia vskutku na všetky typy stavieb, sú stabilné, odolné a majú extrémne dlhú životnosť.

 

Čítané: 118 x