Do akých domácností sú vhodné tepelné čerpadlá

Datum: 29.11.2022

Z každej strany nás bombardujú reklamy o šetrení a ekonomickom zmýšľaní. Veľa ľudí podľahne tlaku a rozhodne sa investovať do tepelného čerpadla.

Do akých domácností sú vhodné tepelné čerpadlá

Je zrejmé, že tepelné čerpadlo naozaj šetrí a je ekonomické. Oplatí sa však jeho inštalácia do každej domácnosti? Kedy je tepelné čerpadlo zbytočné a kedy vám ušetrí balík peňazí?

Princíp fungovania tepelného čerpadla

Fungovanie tepelného čerpadla je zjednodušene možné vysvetliť ako systém obrátenej ľadničky. Znamená to, že tepelné čerpadlo odoberie energiu z vonkajšieho prostredia (zo zeme, vzduchu alebo vody) a prenesie ho čerpadla, kde cirkuluje chladivo. Chladivo prejde do výparníka, v ktorom sa vyparí. Z pary vznikne plyn, jeho stlačenie vytvára teplo prechádzajú z výparníku do vykurovacieho systému. Pre laika je tento systém ťažko pochopiteľný, ale dôležité je vedieť, že tepelné čerpadlo domov patrí v súčasnosti k najekonomickejšiemu spôsobu ako vykurovať interiér.

Kde sa oplatí inštalovať tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlá je možné inštalovať naozaj všade s ohľadom na možnosti pozemku alebo získavania vonkajšej energie. Najviac sa tepelné čerpadlá oplatia ľuďom, ktorí sa chystajú stavať. Do novostavieb s podlahovým kúrením, ktoré je doplnené radiátormi je tepelné čerpadlo priam ideálne. Samozrejme, že je čerpalo výborným riešením aj pre nízkoenergetické a pasívne domy. Dokonca aj staršie rodinné domy dokážu pomocou tepelného čerpadla zefektívniť výdavky na prevádzku. Pred inštaláciou tepelného čerpadla do starších domov si overte, aké tepelné straty dom vykazuje. U nezateplených domov je tepelné čerpadlo takmer zbytočné, pretože by ste museli investovať do drahšieho tepelného systému, aby ste pocítili úsporu. Tepelné čerpadlá je možné využívať dokonca aj v horských oblastiach. Súčasné čerpadlá sú schopné ohrievať vodu pri vonkajších teplotách - 15 °C až - 20 °C. Uvedomte si fakt, že návratnosť investície sa ráta v rokoch. Podľa výpočtov ide o obdobie približne piatich rokov a u pasívnych domov je táto návratnosť ešte dlhšia.

Odrádza vás vstupná investícia? Požiadajte o dotáciu

Najlacnejšie vás vyjde tepelné čerpadlo pracujúce na systéme vzduch-voda. Ak vlastníte väčší pozemok alebo studňu, premýšľajte na čerpadlami zem-voda a voda-voda. Obávate sa vysokej vstupnej investície? Môžete požiadať o dotáciu v rámci štátneho projektu Zelená domácnostiam. Ak budete čerpadlo využívať na vykurovanie, v rámci uvedeného projektu získate značne vysokú dotáciu. V závislosti od výkonu zariadenia štát poskytne na inštaláciu príspevok až do výšky 3400 €.

 

Čítané: 141 x