7 otázok a odpovedí o kunách

Datum: 09.02.2023

Trápi vás nájazd kuny v podkroví? Iste ste veľmi rýchlo zistili, že dostať kunu spod strechy nebude jednoduchá úloha. Vedzte, že v boji s kunou nie ste sami.

7 otázok a odpovedí o kunách

Kuny sa počas zimy veľmi radi usídlia u ľudí, kde ich čaká teplé miesto na budovanie brlohu. Svojho nepriateľa musíte najskôr spoznať, a preto sa vám zíde 7 odpovedí na najčastejšie otázky o kunách.

1. Môžem kunu odchytiť a nechať ju odstrániť poľovníkom?

Kuny chytať môžete, ale nesmiete ich zabíjať v období množenia. Dokonca ani poľovníci nesmú porušiť zákon, ktorý hovorí jasnou rečou. V období od 1. marca do 30. novembra bežného kalendárneho roka je zakázané ju zraňovať, usmrcovať a ničiť jej obydlia, najmä brlohy s mláďatami.

Nastražil som pascu. Ako to, že sa kuna do nej nechytila?
Nástrahy na kuny veľmi nezaberajú. Len zriedkavo sa dajú kuny chytiť do pasce. Napriek tomu, že ide o malé, lasicovité zviera, je kuna dosť prefíkaná. Odporúčame proti kunám použiť iné prostriedky boja.

3. Kuna mi neprekáža. Prečo ju mám z podkrovia vyhnať?

Kunu v podkroví vo väčšine prípadoch odhalíte po tom, ako bude v noci šramotiť. Počas tmy sa vyberá loviť potravu. Nielen šuchot a šramot je to, čo by vám malo prekážať. Kuna má ostré zuby a dokáže vyhryznúť obrovské diery do izolácie. Ničí tiež elektrické káble, takže náhle zistíte, že vám nefunguje televízia alebo meteostanica

4. Kuna nič nepoškodila. Mám s ňou aj tak bojovať?

V predchádzajúcom bode sme spomenuli poškodenie majetku. Okrem poškodenia strechy a káblov  postrehnete neuveriteľný zápach. Zápach pochádza z mršín, ktoré si kuna donesie do brloha. Zapáchajú tiež jej výkaly a moč.

5. Prenášajú kuny nebezpečné ochorenia?

Áno, kuny sú zdrojom mnohých nebezpečných ochorení. Už len samotné znečistenie podkrovia močom a mršinami znamená ohnisko choroboplodných zárodkov. Ak prídete do styku s kunou alebo jej výlučkami môžete sa nakaziť besnotou a lymfocytárnou choriomeningitídou t.j. zápalom mozgových blán.

6. Ako zamedzím prístupu kuny do domu?

Riešiť prevenciu je vždy časovo i finančne menej náročné ako odstraňovať škody. Odporúčame vám investovať do ultrazvukového plašiča s názvom Deramax. Prístroj zapojíte do elektrickej zásuvky a ultrazvukové vlny sa postarajú o to, aby k vám nezavítala kuna a ani hlodavce.

7. Nechcem elektrický plašič. Aké iné spôsoby boja proti proti kunám sú účinné?

Kuny nemajú radi pach ľudí a boja sa prudkého svetla. Skúste v podkroví rozsypať ľudské vlasy alebo do priestoru namontovať svetlo s pohybovým senzorom. Prečo si však komplikovať život, keď Deramax účinkuje na 100 % a je bezpečný?

 

 

 

Čítané: 101 x